.

.

Лос Дестелос - Констација - Винил

Лос Дестелос - Констација - Винил

DEN 1.00
Износ

(LP + MP3) Перуанската Кумбија е еден од најуникатните звуци на модерната Јужна Америка. Таа ја меша попознатата колумбиска Кумбија со рок, фанк, психоделија, музика за сурфање, кубанска гурача и секако традиционална музика Крило и Хајлендс. Ниту еден уметник не беше повлијателен во креирањето на овој звук од Енрике Делгадо и Лос Дестелос. Делгадо, неверојатно квалификуван гитарист Крило гитара беше првиот уметник што ја зеде електричната гитара и го направи водечкиот инструмент во Кумбија, заработувајќи му го прекарот quot; татко на Перуан Кумбија. Quot; по објавувањето на нивниот деби -сингл, quot; Ел Гатитокут; Во 66 година, Делгадо продолжи да го притиска бендот во повеќе експериментална насока што го достигна својот врв со состата од 1971 -тите. Денес Constelacion е меѓу најпознатите познати јужноамерикански LPS познати. Песни : А1. Патриција2. Se-oritaa3. Ел Корнетаа4. Консталаци-Ана5. Onsta la yerbitab1. Pasi-onn orientalb2. Otro A-ñob3. La canci-onn de lilyb4. Pachanga Espa-Alo Lab5. Azuquitab6. Ла Ара-itaита. Констација (винил).

R

Им се допаѓа и на купувачите