.

.

Урбани акценти комплет за зачинување, зачинето пилешко, 7. мл

Урбани акценти комплет за зачинување, зачинето пилешко, 7. мл

DEN 0.67
Износ

Needе ви треба : 2 квартови вода; 2-3 lb парчиња кокошки во коски (приближно 6-8 парчиња) (или 2-3 lb пилешко пилешко); 1 лажица путер; 2 јајца, претепани. Вклучено : Habanero Hot Perie Perie Chili Spice мешавина; крцкава мешавина од кора. Британа : 4 - 24 часа. Растворете ја саламура во собна температура вода. Потопете пилешко во раствор на саламура во не-реактивен сад. Ставете го во фрижидер за 4 - 24 часа. Извадете го пилешкото од сад, исплакнете ја саламура и исушете го. Бришење : Користете 1/2 мешавина. Отстранете ја 1/2 (приближно 1 лажица) од мешавината на зачинот на пери пери и тријте ги сите парчиња пилешко. Кора : Лесно кафеава. Во тава, стопете путер и додадете мешавина од кора - тост додека не биде лесно кафеава. Промешајте во преостаната мешавина од зачин на пери пери. Ставете сезонска мешавина од кора во плитко јадење. Ставете јајца во посебен плиток сад. Натопете пилешко во јајца, а потоа притиснете го пилешкото во мешавина од кора за да ги премачкате сите страни. Ставете го пилешкото пилешко во сад за печење. Печете : на 400 степени тогаш 350 степени. Печете во 400 степени загреана рерна 30 минути. Пониска температура на 350 степени и продолжете со печење 20 минути или додека не се достигне внатрешната температура од 165 степени. Не покривајте, не толчете ја чинијата или не вртете додека печете. Оставете пилешкото да седи 10 минути, а потоа да служи! Урбани акценти комплет за зачинување, зачинето пилешко, 7,4 мл.

R

Им се допаѓа и на купувачите